Nincs engedélyezve a javascript.
A PORBAN, A ZÖLDKÖVES GYŰRŰ, EGON - A KORROBORI REGÉNY

A PORBAN, A ZÖLDKÖVES GYŰRŰ, EGON - A KORROBORI REGÉNY

Szállítás:
5-15 munkanap
Rendelhető
5 060 Ft
Eredeti ár:
5 500.-

Árakkal kapcsolatos információk:

Eredeti ár: kedvezmény nélküli, javasolt könyvesbolti ár
Online ár: az internetes rendelésekre érvényes ár
Előrendelői ár: a megjelenéshez kapcsolódó, előrendelőknek járó kedvezményes ár
Korábbi ár: az akciót megelőző 30 nap legalacsonyabb ára ezen a weboldalon
Aktuális ár: a vásárláskor fizetendő ár
Tervezett ár: előkészületben lévő termék tervezett könyvesbolti ára, tájékoztató jellegű, nem minősül ajánlattételnek
Kötött ár: A terméknek az Árkötöttségi törvény alapján meghatározott legalacsonyabb eladási ára, melyből további kedvezmény nem adható.

A magyar-zsidó viszonyt („kérdést”) – a legégetőbb, s nem véletlen nemzeti tragédiához vezető társadalmi „problémát” a magyar irodalomban nem zsidó oldalról kevesen ábrázolták. (Mely tény is jelzi a „kérdés” neuralgikus, s ezért begyógyíthatatlan voltát.) A kivételek, majdnem mind az ún. „ködlovagokhoz” tartoztak.
Találkozzunk könyvvásárainkon!
Leírás
A magyar-zsidó viszonyt („kérdést”) – a legégetőbb, s nem véletlen nemzeti tragédiához vezető társadalmi „problémát” a magyar irodalomban nem zsidó oldalról kevesen ábrázolták. (Mely tény is jelzi a „kérdés” neuralgikus, s ezért begyógyíthatatlan voltát.) A kivételek, majdnem mind az ún. „ködlovagokhoz” tartoztak. A „lecsúszó dzsentri” képviselőihez – a közhely előítéletek szerint –, de közülük kerülnek ki annak a köznemesi rendnek a látnoki képviselői is, akik politikai uralkodó osztályként, a közízlés irányítóiként, a legdöntőbben befolyásolták a magyar történelem alakulását. Azért is foglalkoztatta őket – kit így, kit úgy – ez a bonyolult, számukra is konfliktusos kapcsolatrendszer, mert hazai polgárság híján kénytelenek voltak belátni, hogy a magyar nép csak a zsidósággal szövetségben ugorhatja meg a modernitás szintjét.Ady Endre „Korrobori” című, 1917 körül írt, de először csak 1923-ban napvilágot látott cikke így jellemezte prófétaian ezt az új feltételrendszert: „Micsoda gyávaság volt még meg nem mondani, hogy a Korroborit űzzük, járjuk pár évtized óta a Duna-Tisza táján? Itt két fajtátlan s egyformán idegen fajta szeretkezik egymással a Korrobori szabályai szerint. A már megcsinált kultúrák lemásolt zeneszerszámaival foglalt itt helyet a zsidóság. S mi, akik magyaroknak nevezzük magunkat, gyűlölve-vágyva ropjuk a szerelmi táncot. Itt egymást fojtogatva a szerelemtől, vagy új népet produkálunk vagy pedig utánunk az özönvíz.”A regény műfajában Török Gyula (Ady közeli embere Nagyváradról) bontotta ki és ábrázolta mélyen ezt a felismerést. Erről szól a most könyvformában először megjelenő Egon című regénye. (Az Egyenlőség közölte folytatásokban, 1918-ban.) Azonban, hogy ezt a különös történetet – egy antiszemita huszártiszt otthagyva karrierjét és dzsentri életvitelét, beáll boltosnak, s betér a zsidóságba, hogy feleségül vegyen egy zsidó lányt – megértsük, s vele az író gondolati fejlődését (inkább töprengéseit) követhessük, tanácsos elolvasni (remek)műveit: A porban-t, és A zöldköves gyűrűt. Ezekben a regényekben a főszereplő: a történelmi örökségével, felelősségével, s a benne meg nem talált szerepével viaskodó, s e küzdelemben elbukó nemes/dzsentri. Az a réteg, akit az író a leginkább ismert, s aki a zsidóság konfliktusos befogadó partnere volt a modernitás hajnalán.Török Gyulát kevéssé ismeri a magyar irodalmi köztudat. Ugyanakkor halála óta (1918) mindig akadt egy-egy elszánt híve, felfedezője, sőt: kiadója. A Múlt és Jövő hozzájuk csatlakozik a 21. század első negyedében.
Adatok
Raktári kód:
L30827
ISBN:
9786155480997
EAN:
9786155480997
Megjelenés:
2023.
Hozzászólások